Emerytury górnicze dostaną trzy miliony Polaków? To już pewne!

http://www.nazarty.net/emerytury-gornicze-dostana-trzy-miliony-polakow-to-juz-pewne/

To już pewne. Emerytury górnicze otrzymają trzy miliony polaków, którzy ogrzewają bądź ogrzewali węglem swoje domy i mieszkania. Naczelny Sąd Administracyjny wydał właśnie decyzję na mocy której „obsługa kotła węglowego, w tym również dokładanie paliwa oraz szczególnie jego przeładunek są uznawane jako równorzędna praca górnicza„.sad-orzeklNa razie nie wiadomo jednak jaka będzie uwzględniona podstawa składki takiej emerytury. Wiadomo natomiast, że tym, którzy kotły obsługiwali przez wiele lat i według obecnych zasad byliby już na emeryturze mają dostać zaległe świadczenia i deputant węglowy.

To ostatnie świadczenie będzie oznaczało również problemy dla kopalni, które będą musiały jednorazowo wydać nowo-uprawionym świadczeniobiorcom deputanty w wysokości nawet kilkudziesięciu ton.

Górnicy już zapowiadają strajki

Na kopalniach przedstawiciele związków zawodowych już zapowiadają „masówki”. Strona społeczna jest zdania, że emerytura za obsługę kotła węglowego się należy, ale tylko byłym i obecnym pracownikom kopalni. Przewodniczący największego w Polsce związku zawodowego twierdzi, że „to świadczenie społeczne jest antyspołeczne, gdyż strona społeczna jest na nim społecznie stratna. Zatem należy zmienić tak prawo by uwzględnić w nim stronę społeczną.”

Zgoda na przyznanie emerytur w Trybunale Konstytucyjnym

Sędziowie trybunału konstytucyjnego są jednak zgodni: świadczenie należy się i na mocy obecnego prawa osoby obsługujące kotły węglowe są traktowani na równi z pracownikami kopalni. W obecnej chwili więc odebranie świadczeń osobom obsługującym kotły węglowe musiałoby nastąpić wraz z odebraniem praw do emerytur górniczych pracownikom kopalni.

Państwa Inspekcja BHP: praca przy kotle cięższa niż na przodku w kopalni

Inspektorzy BHP są zgodni, że praca przy kotle węglowym powinna być przeliczana wg wyższych przeliczników niż praca na przodku, do której stosuje się obecnie przelicznik 1,8. Praca przy obsłudze kotła węglowego, a szczególnie przy wynoszeniu popiołu wiąże się z wdychaniem pyłu. A tego typu zagrożenie dla zdrowia powinno być odpowiednio ujęte. Nieoficjalnie mówi się o przeliczniku 2,5 za wynoszenie popiołu i 1,5 za zrzucanie węgla do piwnicy (po śląsku: ściepywanie wungla du pywnyce).

Jedno przemyślenie nt. „Emerytury górnicze dostaną trzy miliony Polaków? To już pewne!”

  1. Teresa, wdowa po górniku: 4124 netto emerytury, nie przepracowała ani roku + aktualna żonata z innym emerytem górniczym: 5638 zł netto emerytury pisze:

    Takie rozwiązanie nie byłoby złe… pod warunkiem, że górnikom o górniczym wdowom panstwo zagwarantowalo ze dostana i gornicza emeryture za prace w kopalni i emeryture za palenie w piecu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Antyspam *